close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه

ابزار رایگان وبلاگ

تبادل لینک طراحی سایت آموزش بازی سازی عاشقانه و طنز wmmer همه چی از همه جا كليپ گروهی تجاری آیدین ترات برنامه دانلود الماس - دانلود بازی کامپیوتر و موبایل برنامه دانلود فضا
به سایت جدیدترین خبرهای علمی روز دنیا خوش آمدید.

مصاحبه سایت siliconera با تهیه کنندگان Resident Evil 6

نويسنده: محمدعلی یغمایی پور | ساعت: 23:23 | بازديد:200

 

سایت siliconera.com به تازگی مصاحبه ی جالبی را با تهیه کنندگان Resident Evil 6 انجام داده که ترجمه این مصاحبه برای شما خوانندگان گیمفا آماده شده است.
 
این مصاحبه با نیم نگاهی به مبارزات کریس و همکارش Piers با یک مار بزرگ آغاز می شود . ماری که حتی در صورت رفتن به اتاق دیگر باز هم دنبال شما خواهد آمد. پس از این موارد هم  در مورد Resident Evil های گذشته و همچنین فواید همکاران صحبت های جالبی شده است.
 
siliconera : بعد از دیدن نمایشی از مبارزه کریس با یک مار B.O.W این احساس به نوبه خود به آدم دست می دهد که مراحل کریس بیشتر شبیه Resident Evil 5 خواهد بود و مسیر لئون هم بیشتر شبیه رزیدنت اویل های کلاسیک می باشد.
 
Yoshiaki Hirabayashi تهیه کننده بازی : آن چه که شما از این مرحله دیده اید را من فکر می کنم احساس وحشت رزیدنت اویل های کلاسیک را به ارمغان خواهد آورد حتی اگر مراحل کریس باشد. من مطمئن هستم که همان طور که شما هم گفتید هنگامی که طرفداران این عنوان را ببینند ، آن ها در قسمت هایی از کمپین لئون موارد بیشتر از وحشت رزیدنت اویل های کلاسیک را خواهند دید و در مورد کریس هم این احساس ترس را کمی بیشتر از بازی Resident Evil 5 در نظر می گیرند. من فکر می کنم که بسیاری از عناصر وحشت رزیدنت اویل های قدیمی و Resident Evil 5 در این عنوان وجود خواهد داشت.
ما تمامی تلاشمان را می کنیم تا مطمئن شویم می توانیم عناصر وحشت را در تمامی کمپین های بازی ترکیب کنیم اما به هر حال انواع مختلفی از وحشت برای هر کس وجود دارد  و نمی توان وحشتی در بازی ایجاد کرد که همه را بترساند و با هم متحد کند. واقعیت این است که گیمر ها رزیدنت اویل را می خواهند و هدف ما هم این بود که همه آن ها با رزیدنت اویل احساس راحتی بکنند. وقتی که مردم بازی را تجربه کنند. از آن جا که هر کس در این سری طرفدار  نسخه هایی است ( برخی افراد رزیدنت اویل ۵ را دوست دارند و عده ای هم علاقه مند به رزیدنت اویل ۱ هستند) ما می خواستیم تا به این اطمینان برسیم که این گونه مسائل را در بازی طوری قرار دهیم که باعث خشنودی همه شود.
 
وقتی که شما کمپین کریس را بازی می کنید ممکن است احساس کنید که موارد اکشن بیشتر می باشد ، اما هنوز هم عناصر وحشت در مراحل کریس وجود دارد و کمپین کریس فقط یک شوتر محز نخواهد بود.
 
 
 
siliconera :  بله در رزیدنت ایل ۱ هم در یکی از راه ها ها ماری قبل از شروع درگیری ظاهر می شد و اشاره به این می کرد که مبارزه در راه است. اما جیک را چگونه توانستید در گیم پلی بازی جای بدهید ؟
 
Hiroyuki Kobayashi تهیه کننده اجرایی بازی : برای داستان جیک وی توسط موجودی با نام Ustanak تعقیب خواهد شد. این جانور غول پیکر با هیچ چیزی متوقف نمی شود و بی وقفه دنبال شما خواهد آمد. ما امیدواریم با انجام این کار همان احساس Resident Evil 3: Nemesis که در آن موجودی با نام نمسیس تمام وقت به دنبال جیل بود را بازگردانیم.  اما چه چیزی این دوبازی را از هم جدا می کند ، این است که در حال حاضر شما تنها نخواهید بود. شما در این فرار همراه با شری می باشید و این موجود هر دوی شما را تعقیب می کند.
 
siliconera : من می بینم که تا حد زیادی بین مبارزات تن به تن جیک و حملات کریس تفاوت هایی ایجاد کرده اید . اما در مورد شخصیت های همکار چه می توان گفت ؟ چگونه می خواهید مطمئن بشوید که بودن شری در کنار جیک جواب می دهد ؟
 
YH: باید بگویم که حتی اگر شری یک شخصیت همکار باشد اما ارتباط ما در برابر همه آن ها به عنوان شخصیت اصلی بوده است. همان طور که شما هم گفتید ما می خواهیم مطمئن شویم که چیزی سرگرم کننده برای هر یک از شخصیت ها وجود دارد. ما به شری یک باتوم بی حس کننده داده ایم. سلاح ویژه ای که وی فقط می تواند از آن در بازی استفاده کند که با این کار وی را از نظر تکنیک های هنر های رزمی در همان سطح جیک قرار می دهد. وی می تواند در زمان مبارزات تن به تن از باتوم استفاده کند که اثری مشابه با ضربات جیک خواهد داشت.
 
تمامی شخصیت های دیگر از جمله Helena و Piers هم توانایی های منحصر به فرد خود را دارند که باعث می شود با انتخاب هر کدام از آن ها یک تجربه متفاوت در هنگام بازی ایجاد شود.
 
 
siliconera : تصور می شود که  Piers یک تک تیرانداز است . اما در مورد هلنا چه می توان گفت ؟
 
HK: درسته ، Piers یک تک تیرانداز می باشد.
 
YH: شخصا هلنا جزو شخصیت های مورد علاقه من در این گروه است. ( می خندد )  اگر بخواهیم در مورد بخش اکشن صحبت کنیم وی دارای خصوصیات خاص خود می باشد. یکی از این موارد در این است که وی می تواند از شاتگان استفاده کند. مثلا هنگامی که  لئون از شلیک سریع استفاده می کند و قابلیت استفاده از دو اسلحه را دارا می باشد، هلنا هم از شات گان استفاده خواهد کرد ، سلاحی که لئون دسترسی به آن را ندارد. این یکی از ویژگی های هلناست که در شخصیت های دیگر موجود نیست.
 
همچنین حملات فیزیکی لئون هم متفاوت تر از قبل شده است. وی مجموعه مختلفی از حملات فیزیکی را خواهد داشت ، بنابر این شما با او در بازی می توانید کارهای مختلفی انجام دهید و با وی مانند یک کاراکتر متفاوت احساس راحتی کنید.
 
siliconera : با این همه شخصیت ، سیستم امتیاز مهارت ها چگونه کار خواهد کرد ؟ آیا شما قادر به توزیع مهارت بین این کاراکتر ها هستید ؟
 
YH: امتیاز مهارت هایی که شما در بازی جمع آوری می کنید بین تمامی شخصیت ها به اشتراک گذاشته خواهد شد. من خوشم نمی آید  مواردی که شما با لئون بر می دارید را فقط بتوانید آن ها را برای لئون مورد استفاده قرار بدهید. شما می توانید آن ها را بین تمامی شخصیت ها به اشتراک بگذارید و هنگامی که این کار را انجام بدهید فهرستی از مهارت هایی خواهید داشت که می توانید آن ها را باز کنید. سپس می توانید این مهارت ها را به کاراکتر ها اضافه کنید. همچنین می توانید در هر زمان از بازی این مهارت ها را تغییر دهید.
 
بیایید فرض کنیم که در حال انجام بازی با کمپین لئون هستید و به نقطه خاصی از بخش مراحل لئون می رسید و مهارتی که شما به آن مجهز هستید در آن لحظه واقعا مناسب نیست. شما می توانید آن ها را با چیزی مفید تر مبادله کنید یا از موارد سودمندتری برای آن لحظه از بازی استفاده کنید.ما پیش بینی این را می کنیم که شما می توانید این مجموعه مهارت ها را در بازی کسب کنید و آن ها را برای شخصیت های مختلف اختصاص دهید و با خود می گویید که چگونه می توانم از آن ها استفاده کنم و ما هم می خواهیم به بازیکن در تغییر این مهارت ها آزادی کامل بدهیم.
 
برای روشن شدن کامل در مورد باز کردن مهارت ها ، اگر مهارتی را در کمپین لئون باز کنید و آن را برای انتخاب در دسترس شخصیت ها بگذارید دیگر لازم نیست که در کمپین کریس هم این مهارت را دوباره باز کنید.
 
 
 
 
siliconera : در این چند روز Resident Evil با نمایش هایش احساس اکشن بیشتری را منتقل کرده است. فکر نمی کنید که ما می خواهیم یک بار دیگر وحشتی از Resident Evil های کلاسیک را ببینیم یا بازی های بیشتر از Resident Evil های کنسول های دستی مانند Revelations را مشاهده کنیم ؟
 
HK: ما واقعا می خواهیم مطمئن باشیم که هر پلتفرم یا سیستمی که Resident Evil  را بر روی آن قرار می دهیم کاملا با آن سیستم منطبق باشد. ما می خواهیم که همیشه به طور کامل از تمام بهره وری که دستگاه می تواند ارایه دهد را برای Resident Evil مورد استفاده قرار دهیم. من نمی توانم در حال حاضر زیاد در این مورد حرف بزنم . اما در آینده اطلاعاتی بیشتری را از طرف ما خواهید دید.
 
منبع:

موضوع: فضا ,نجوم ,

برچسب ها : بازی , اخبار بازی ,

جذب نیمی از انتشار دی اکسید کربن توسط زمین

نويسنده: محمدعلی یغمایی پور | ساعت: 23:22 | بازديد:157

 

بر اسا آخرین گزارشات ، در حالی که انتشار دی اکسید کربن همچنان در حال افزایش است اما پوشش گیاهی زمین و اقیانوس های آن هنوز می تواند بخش عمده ای از این آلودگی را فرو برده و جذب کنند. محققان دانشگاه کلورادو در بولدر می گویند: با وجود افزایش شدید انتشار دی اکسید کربن ناشی از فعالیت های انسان طی دهه های اخیر که موجب گرم شدن زمین شده است اما سیاره آبی ما نشان داده می تواند نیمی از این دی اکسید کربن را جذب کند.
 
دانشمندان در این مطالعه، گزارش های منتشره در مورد انتشار دی اکسید کربن را از 50 سال پیش تاکنون بررسی کردند و نشان دادند میزان دی اکسید کربن در اتمسفر زمین طی این مدت افزایش یافته است.
 
آنها دریافتند در حالی که انتشار دی اکسید کربن چهار برابر شده است جذب طبیعی کربن توسط زمین نیز طی همین مدت دو برابر شده که همین امر موجب کاهش اثرات تعییرات اقلیم بر زمین شده است.
 
"اشلی بالانتین" مجری این تحقیقات گفت: آنچه مشاهده می کنیم این است که زمین به فرایند جذب بخش عمده ای از دی اکسید کربن تولید شده توسط انسان ادامه می دهد حتی وقتی انسان اقدامات بسیار اندکی برای کاهش انتشار دی اکسیدکربن صورت می دهد.
 
وی تاکید کرد اما اینکه زمین تا چه وقت می تواند به این روند ادامه دهد چیزی است که از آن بی اطلاعیم.
 
به گفته این دانشجوی پست دکتری، اما توانایی زمین برای جذب دی کسید کربن جو محدود است.
 
ارولین آلدن یکی دیگر از محققان این پروژه گفت: مساله این نیست که آیا جذب طبیعی کربن توسط زمین کاهش می یابد یا خیر بلکه مساله زمان توقف این فرایند است.
 
وی ادامه داد: با وجود این حقیقت که فقط نیمی از انتشار سوخت فسیلی در اتمسفر باقی می ماند و نیم دیگر توسط بیوسفر زمین و اقیانوس ها جذب می شود، همچنان شاهد بروز تغییرات اقلیم هستیم.
 
به گفته وی اگر جذب طبیعی کربن مانند مدل های پیش بینی اشباع شود، تاثیر انتشار کربن بر دی اکسید کربن جو دو برابر خواهد شد.
 
منبع:
سایت نجوم ایران
 

موضوع: فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,

برچسب ها : فضا , نجوم , اخبار نجوم , اخبار علمی ,

تولد ابرسیاه‌چاله از یک تصادف ساده

نويسنده: محمدعلی یغمایی پور | ساعت: 23:20 | بازديد:173

 

 پیش این فیزیک‌دانان تصور می‌کردند صدهای میلیون سال طول می‌کشد تا یک سیاه‌چاله به وضعیت ابرسنگین (چند میلیون برابر سنگین‌تر از خورشید) برسد، اما جدیدترین شبیه‌سازی‌ها چیز دیگری را نشان می‌دهد.
ساندور فن‌وازنهوف، فیزیک‌دان دانشگاه میشیگان در یک شبیه‌سازی رایانه‌ای، برخورد دو کهکشان مارپیچی شبیه به راه‌شیری و تحول سیاه‌چاله‌های مرکز آن‌ها را بررسی کرده است. در اثر این برخورد که تحت تاثیر جاذبه شدید دو کهکشان انجام می‌شود، دو کهکشان در هم تلفیق شده و کهکشان بزرگ‌تری را ایجاد می‌کنند، اما وضوح این شبیه‌سازی آن‌قدر بالا نیست که بتواند نشان دهد در مرکز کهکشان تلفیقی چه اتفاقی رخ می‌دهد. پایان این شبیه‌سازی وقتی است که به حد تفکیک می‌رسیم و نمی‌توان مشاهده کرد که آیا دو سیاه‌چاله یک منظومه دوتایی را تشکیل می‌دهند یا این‌که به یکدیگر برخورد کرده و سیاه‌چاله‌ای فوق‌سنگین را پدید می‌آورند.
 
فن‌وازنهوف امیدوار است بتواند با ادامه این شبیه‌سازی تا مراحل پیشرفته‌تر به پاسخ روشنی دست پیدا کند. اگر شبیه‌سازی نشان دهد که دو سیاه‌چاله با هم برخورد می‌کنند، شاید بتوان به راه‌حلی برای توضیح تعداد زیاد سیاه‌چاله‌های فوق‌سنگین در آغاز عالم دست پیدا کرد؛ این‌که برخورد کهکشان‌ها با یکدیگر می‌تواند در زمان کمتری (نسبت به آن‌چه تاکنون تصور می‌شد) به افزایش جرم ابرسیاه‌چاله‌ها منجر شود.
منبع:

موضوع: فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,

برچسب ها : فضا , نجوم , اخبار نجوم , اخبار علمی ,

دستگاهی برای یافتن آب در مریخ

نويسنده: محمدعلی یغمایی پور | ساعت: 23:18 | بازديد:139

 

محققان فضایی روسیه آشکار سازی ساخته اند که می تواند در مواد معدنی زیرزمینی مریخ، به دنبال آب بگردد. این آشکار ساز DAN neutron نام دارد و توسط مریخ نورد "کنجکاوی" به سیاره سرخ فرستاده شده است.
 
DAN neutron بر اساس توافق بین ناسا و سازمان فضایی روسیه (روسکوسموس)، در روسیه ساخته شده است.
 
به گفته "ایگور میتروفانوف" مدیر این پروژه، قرار است این آشکارساز بر روی مریخ فعال شود. این آشکارساز برای کاوش اعماق 20 اینچی طراحی شده تا وجود هرگونه آب را در لایه های کم عمق مواد معدنی زیرزمینی مریخ جستجو کند.
 
وی افزود: اگر هرچیز غیر معمولی را در زیر سطح در منطقه خاصی بیابیم، می توانیم تحقیقات بیشتری را با قابلیت های دیگر تجهیزات کاوشگر کنجکاو انجام دهیم.
 
با اندازه گیری انرژی های نوترون های نشت کرده از زمین، DAN  می تواند وجود هیدروژن را که می تواند نشانه ای از آب باشد تشخیص دهد.
 
این آشکارساز به کنجکاوی کمک می کند دریابد آیا مریخ هرگز یک سیاره قابل سکونت بوده و آیا اکنون مکان مناسبی برای سکونت دارد یا خیر.
منبع:

موضوع: فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,

آیا حیات بدون آب ممکن است؟

نويسنده: محمدعلی یغمایی پور | ساعت: 23:17 | بازديد:161

 

محققین توانسته‌اند پلیمر سنتزی به پروتئین‌های خونی اضافه کنند که باعث می‌شود این پروتئین برای رساندن اکسیژن به ماهیچه‌ها، ‌دیگر نیازی به آب نداشته باشد. بنابراین، شاید زندگی روی سایر سیارات بدون آب هم امکان‌پذیر باشد.
 
یکی از مولفه‌هایی که در جستجوی حیات در نقاط دیگر جهان به طور معمول در نظر گرفته می‌شود،‌ وجود آب است. در واقع، تصور بر این است که حیات،‌ دست‌کم به شکلی که ما می‌شناسیم،‌ بدون آب امکان‌پذیر نیست. اما شاید باید دید خود را تغییر بدهیم. به نظر می‌رسد محققین کلید تازه‌ای برای دستیابی به حیات یافته‌اند،‌ امکانی جدید بدون نیاز به آب.
 
به گزارش پاپ‌ساینس، محققین بر پایه مطالعات جدید خود چنین عنوان می‌کنند که لازم نیست از این بعد،‌ وقتی در سایر سیاره‌ها به دنبال آثاری از حیات می‌گردیم، وجود آب را شرطی اساسی و لازم بدانیم. به گفته آن‌ها، پروتئینی که اکسیژن را به ماهیچه‌ می‌رساند، می‌تواند بدون آب و با استفاده از یک پلیمر سنتزی به جای آن، ‌این کار را انجام دهد.
 
ادام پریمن از دانشگاه بریستول واقع در انگلستان، در مطالعه جدید خود، ‌پروتئین میوگلولبین (پروتئینی در خون که اکسییژن را منتقل می‌کند) را از مولکول‌های آب آن جدا کرد و به جای آن، یک ماده سنتزشده قرار داد. این ماده پلیمری، مانند یک پوشش عمل می‌کند و به نوعی پروتئین‌ها را مرطوب می‌کند و توده‌ای مایع از آن‌ها می‌سازد. این تغییر در حالی اتفاق می‌افتد که هیچ حلال یا مایع دیگری وجود ندارد که آن‌ها را بپوشاند یا به آن‌ها در حرکت کمک کند. به نظر می‌رسد که این پروتئین می‌تواند در غیاب پوشش آبی که حالت چسبندگی خود را از آن می‌گیرد، باز هم به فعالیت طبیعی خود ادامه دهد.
پریمن در این‌باره می‌گوید: «پروتئین‌ها خودشان مایع لازم هستند.»
 
وی به اتفاق همکارانش به مشاهده پروتئین‌های تغییریافته پرداخت و به این نتیجه رسید که آن‌ها در واقع خیلی هم خوب عمل می‌کنند، به همان خوبی که پروتئین‌ها در حضور آب عمل می‌کنند. حتی در این حالت، ‌اتصال خود با اکسیژن را هم حفظ می‌کردند،‌ قابلیتی که برای عملکرد میوگلوبین ضروری است.
اما از ماجرای موجودات بیگانه و حیات فرازمینی که بگذریم، برای زندگی ما،‌ چه اهمیتی دارد که پروتئین بدون آب داشته باشیم؟ به گفته محققین، از پروتئین تغییریافته می‌توان برای بستن جراحت‌ها استفاده کرد تا اکسیژن به پوست برسد.
البته این یافته بدان معنا نیست که حیاتی که ما می‌شناسیم، کلا بدون آب دوام می‌آورد،‌ چون پروتئین به این شکل هرگز در طبیعت دیده نشده است. اما آیا ممکن است بتوانیم از این یافته برای تولید پروتئین‌های خونی بدون آب استفاده کنیم که برای انتقال آسان‌تر باشند؟ در واقع خون مصنوعی همین حالا هم وجود دارد، اما شاید نسخه‌های آینده آن دیگر نیازی به آب نداشته باشد.
 
از طرف دیگر، یکی از بزرگ‌ترین موانع زندگی در سیارات دیگر، فقدان آب و هزینه‌های بسیار گزاف انتقال آب به آن نقاط است. اما شاید انسان‌های آینده با خون حاوی پلیمر و فاقد آب، بتوانند بدون آب روی کرات دیگر دوام بیاورند.
منبع:

موضوع: فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,

شمارش معکوس برای فرود بر مریخ

نويسنده: محمدعلی یغمایی پور | ساعت: 22:18 | بازديد:73

Curiosity کجاست؟ کمتر از 10 روز تا فرود جدیدترین مریخ نورد ناسا بر سطح سیاره مریخ باقی مانده است. در تصاویری که در ادامه این مطلب می بینید موقعیت فعلی این مریخ نورد نشان داده شده است. این تصاویر در هر دقیقه و به طور مدام، از طرف سایت رسمی ناسا بروز رسانی می گردند. آزمایشگاه علمی مریخ یا همان "کنجکاوی" (curiosity) جدیدترین و پیشرفته ترین مریخ نورد ناسا می باشد که به زودی بر سطح سیاره مریخ خواهد نشست.

بر طبق برنامه ریزی ها این مریخ نورد در 16 مرداد 1391 و در ساعت 10:01 دقیقه بامداد به وقت ایران (5 آگوست 2012 در ساعت 10:31pm PDT) بر سطح سیاره مریخ فرود خواهد آمد. در صورت نشست موفقیت آمیز "کنجکاوی" بر سطح مریخ، فصل تازه ای از اکتشافات فضایی و کشف رازهای سیاره مریخ در پیش روی ماست.

 از جمله اهداف اصلی این مریخ نورد ، ارزیابی و برسی شرایط مریخ در رابطه با شرایط حیات در این سیاره است. "کنجکاوی" به ما خواهد گفت که آیا محیط مریخ قادر به پشتیبانی حیات میکروبی بوده و در صورت پاسخ مثبت آیا هنوز هم امکان حیات در این سیاره ممکن است یا خیر. درواقع این ماموریت به ما کمک خواهد نمود تا به درک بهتری نسبت به شرایط حیات در سیاره مریخ دست یابیم. جهت اطلاعات بیشتر می توانید به این مقاله مراجعه نمایید. همچنین اخبار و شرح کامل  ماموریت "کنجکاوی" به زودی در سایت نجوم ایران منتشر خواهد شد.

برای دیدن عکس هایی از این فضاپیما به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

منبع:

سایت نجوم ایران

موضوع: فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,

دوربین اکتشاف کهکشانها به جراحان مغز کمک می کند

نويسنده: محمدعلی یغمایی پور | ساعت: 3:10 | بازديد:169

جراحان اعصاب و محققان مرکز پزشکی سدارز- سینای در لوس آنجلس می گویند: در زمان تمرکز بر روی بافت مغز، این دوربین می تواند از تغییرات نامریی که چشم غیرمسلح قادر به دیدن آن نیست و حتی با استفاده ازفناوریهای درشت نمایی تصویربرداری پزشکی دیدن آنها دشوار است، یک دید واقعی به جراح بدهد.

اکنون محققان قصد دارند طی یک مطالعه پایلوت مشخص کنند که آیا این دوربین می تواند جزئیات بصری را در تمایز بین مناطق سالم مغز از تومورهای کشنده موسوم به گلیوما به جراحان ارائه کند یا خیر.


"کیت بلک" جراح اعصاب و عضو این تیم تحقیقاتی گفت: هدف ما ایجاد تحول در شیوه درمان اختلالات عصبی است. تصویربرداری فرابنفش یکی از چندین فناوری حین عمل است که به دنبال آن هستیم.

به گفته وی، مشخص کردن حاشیه ای که در آن سلول های توموری به پایان می رسد و منطقه سلول های سالم آغاز می شود هرگز ساده نبوده است. اما این دوربین می تواند زیر سطح را در جریان جراحی های جمجمه باز ببیند و از این رو می تواند در تشخیص سلول های سرطانی کمک کننده باشد.

این دوربین که از آزمایشگاه پیرانش جت ناسا قرض گرفته شده است از فناوری فرابنفش برای مطالعه سیارات و کهکشانهای دوردست استفاده می کند.

به گفته محققان سدارز- سینای، این فناوری تصویربرداری فرابنفش می تواند نقشه ای از سوخت و ساز تومورها را فراهم کند که این موضوع می تواند به دانشمندان در ایجاد تمایز بین تومورها و سلولهای سالم بافت اطراف مغز یاری رسان باشد.

منبع:

سایت نجوم ایران

موضوع: فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,پزشکی ,اخبار ,فضا ,نجوم ,

ماورای نور

نويسنده: محمدعلی یغمایی پور | ساعت: 2:58 | بازديد:76

رصدخانه اشعه ایکس Chandra در ارتفاع بسیار بالای زمین در چرخش است و با دقت بسیار زیاد به تاریکترین نقاط فضا می نگرد. با جستجوی ترسناک ترین و با شکوه ترین جلوه های گیتی، این تلسکوپ برجسته، آنچه چشمان ما قادر به دیدنش نیست را آشکار می سازد و ما را به آنسوی روشنایی ها می برد.

Chandra بهترین عملیات اختر شناسی اشعه ایکس ناساست. پنجره ای به جهانی باز می کند که قدرتمندترین پدیده ها در تاریکی می درخشند.

دکتر HARVEY TANANBAUM: وقتی برای اولین بار به برخی از این چیزها نگاه می کنید، ناگاهان به این نکته می رسید که شاید این زمان، دقیقاً همان زمان خاصی است که این اکتشافات اساسی باید انجام می گرفت. هنگامی که آنها را درک نماییم به درجه بسیار بالایی از دانش پیرامون خود، جهان هستی و قانون های فیزیکی حاکم بر جهان دست خواهیم یافت.


Chandra یکی از اعضای رصدخانه بزرگ ناساست. (گروهی از تلسکوپ های قدرتمند فضایی)

هدف این برنامه ساده اما جاه طلبانه است؛ جستجوی دقیق اعماق فضا برای یافتن پاسخ بزرگترین سوالات اختر شناسی.

اخترشناسان جهان را توسط چهار نور مورد بررسی قرار داده اند: مادون قرمز، گاما، نور مرئی و اشعه ایکس.

مطالعه اجسامی نظیر ستارگان توسط هر یک از این نورها جلوه های جدیدی درباره آنها را پدیدار می سازد. درست مثل این که برای گرفتن زیباترین و دقیق ترین عکس های ممکن، فضا را با تمام رنگ های مختلف نگاه کنیم.

رصدخانه Chandra برای بررسی آسمانها از طریق قوی ترین نور، اشعه ایکس، اختصاص یافته است.

 

 

دکتر JEREMY DRAKE : رصدخانه چاندرا به ما یاد داده است که می توانیم با استفاده از اشعه ایکس، محل تولد ستارگان را پیدا کنیم. مکانهایی از کهکشان خودمان و کهکشان های دیگر که ستارگان در حال شکل گیری اند.

اشعه ایکس به ویژه در شکافت غبار نجومی و پیدا کردن پدیده های شدیداً مخربی از جمله انفجار ستارگان مفید است. با همکاری دانشمندان سازمان هایی از جمله ناسا و Smithsonian ، رصدخانه اشعه ایکس Chandra طراحی شد تا یک جستجوگر سیاه چاله باشد و به دنبال نواحی پر انرژی فضا بگردد.

پس از دریافت جایزه نوبل توسط Subrahmanyan Chandrasekhar ، اخترفیزیکدانی که ساختار و تکامل ستارگان را مطالعه می کرد، این رصدخانه به نام Chandra نام گرفت.

پس از گذشت زمانی طولانی و پیشرفت هایی که بود، ناسا در 23 جولای 1999 چاندرا را با شاتل فضایی Columbia به فضا فرستاد. تنها هشت ساعت پس از پرتاب، فنرها به آرامی Chandra را از Columbia بیرون فرستادند و با این کار تلسکوپ جدید در مسیر خودش قرار گرفت.

 

فضانورد EILEEN COLLINS : به شما خواهم گفت، هیچ چیز زیباتر از دور شدن Chandra برای انجام وظایفش نیست.

بیست و هفت روز بعد، Chandra چتر خورشیدی اش را باز نمود تا درون یک ابرسیاه چاله قدیمی را ببیند، نگاهی با اشعه ایکس به دنیایی که رازهای زیادی در خود نهفته است.منبع : سایت نجوم ایران

موضوع: فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,پزشکی ,اخبار ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,

علت رنگین شدن شفقهای قطبی

نويسنده: محمدعلی یغمایی پور | ساعت: 13:58 | بازديد:174

 

شفق‌های قطبی نورهای زیبایی هستند که معمولاً در شب و در عرض‌های جغرافیایی قطبی به چشم می‌خورند. این پدیده های زیبای طبیعی در یونوسفر تشکیل می‌شوند و سپیده دم قطبی قابل مشاهده هستند. در عرض جغرافیایی قطب شمال به آنها شفق‌های شمالی نیز گفته می‌شود که این نام (aurora) بر گرفته از نام رومی سپیده‌دم و نام یونانی باد شمالی است که در سال 1621 توسط پیر گاسندی روی این پدیده طبیعی گذاشته شد.
 
به شفق‌های قطبی، نور قطب شمال هم گفته می‌شود زیرا آنها غالباً در نیم کره شمالی رویت می ‌شوند و هر چقدر به قطب شمال نزدیک می‌شوید با توجه به مجاورت با قطب مغناطیسی شمالی زمین احتمال بیشتری می ‌رود که آنها قابل رویت باشند، برای مثال در شهرهای شمالی کانادا که بسیار نزدیک به قطب هستند امکان رویت آنها بسیار زیاد است.
نور سبز شفق
 
شقفهای شمالی آسمان دارفیلد در

 

موضوع: فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,پزشکی ,اخبار ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,

زمین تا صد سال دیگر میزبان بیگانگان فضایی می‌شود

نويسنده: محمدعلی یغمایی پور | ساعت: 2:50 | بازديد:69

 

بر اساس یک پیش بینی علمی در کمتر از صد سال دیگر بیگانگان فضایی به زمین می آیند.
به گزارش خبرگزاری مهر، ژوسلین بل برنل در کنفرانس یوروساینس دوبلین گفت: ما نشانه‌هایی از حیات در دیگر سیاره‌ها را مشاهده کردیم و احتمال زیادی می‌دهیم طی قرن بعد با موجودات هوشمند فضایی مواجه شویم.
 
پس از این سخنرانی یکی از حضار از وی سوال کرد: "ما چقدر آمادگی برخورد و مواجه با آنها را داریم؟ باید با آنها چه کنیم؟ از آنها در باغ وحش نگهداری کنیم؟"
 
او در پاسخ به این سوال گفت حتی اگر آنها را ببینیم مدت زیادی طول خواهد کشید تا بتوانیم از طریق امواج رادیو یا لیزر با آنها ارتباط برقرار کنیم.
 
بررسی که از بیش از 2 هزار انگلیسی به عمل آمده نشان می‌دهد 44 درصد آنها به وجود حیات در سایر سیاره‌ها معتقدند و یک سوم شرکت کنندگان در نظرسنجی گفته بودند ما باید در جستجوی موجودات فضایی باشیم و دنبال راهی برای برقراری ارتباط با آنها باشیم.
 
دانشمندان در این باره به دوگروه تقسیم شده‌اند، عده‌ای معتقدند باید حضورمان را به فضایی‌ها ثابت کنیم و عده‌ای دیگر معتقدند باید از آنها پنهان شویم.
 
گروه دوم معتقدند با این کار آدم فضایی‌ها را نسبت به خودمان تحریک می‌کنیم و این اقدام احتمال حمله آنها به زمین را قدرت می‌بخشد. آنها معتقدند همه قدرت‌های دفاعی ما در برابر قدرت آنها بی فایده است.
 
استفان هاوکینگ، درباره احتمال تسخیر کره زمین توسط بیگانگان با هدف استفاده از منابع زمین هشدار داده است. او می‌گوید آمدن بیگانگان به زمین مثل کشف قاره آمریکا توسط کریستف کلمب است. این اتفاق قطعا به نفع ما نخواهد بود.
منبع:
سایت همشهری

موضوع: فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,پزشکی ,اخبار ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,

کشف اولین شواهد وجود مولکول اکسیژن در فضا توسط تلسکوپ هرشل

نويسنده: محمدعلی یغمایی پور | ساعت: 2:15 | بازديد:70

این روزها دیگر خیلی کم اتفاق می افتد، بشنویم دانشمندان می گویند که چیزی را در فضا برای اولین بار کشف کرده اند. اما ستاره شناسانی که با سازمان فضایی اروپا در رصدخانه هرشل همکاری دارند، دیروز خبر اکتشاف تازه و بزرگی را اعلام کردند. آنها تایید کردند که برای اولین بار مولکول های اکسیژن را در فضا یافته اند. ستاره شناسان حدس می زنند این اکسیژن به دلیل ذوب شدن آب یخ زده درون ذرات غبارهای فضایی توسط گرمای ستارگان نزدیک به این غبارها شکل گرفته باشد.

مانند همیشه هر کشفی، چندین و چند سوال مهم جدید را برای انسان ایجاد می کند. برای اطلاع باید بگوییم که دانشمندان هنوز مقدار زیادی مولکول اکسیژن که قابل توجه باشد پیدا نکرده اند. همچنین هنوز ایده ای در خصوص میزان اهمیت و ویژگیهای خاص مولکول های کشف شده ندارند و در حال تحقیقات بیشتر هستند. نکته آخر هم اینکه، مولکول های اکسیژن درون گرد و غبار سحابی Orion یا منظومه جبار در کهکشان راه شیری پیدا شده اند.
 
منبع:
 
سایت نارنجی

موضوع: فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,پزشکی ,اخبار ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,

ناسا جانشین شاتل را معرفی کرد

نويسنده: محمدعلی یغمایی پور | ساعت: 2:12 | بازديد:62

 

نمایی شماتیک از سامانه پرتاب فضایی SLS
 
جشن رونمایی از جانشین شاتل که «سامانه پرتاب فضایی» (SLS) نام دارد در یک کنفرانس خبری در واشنگتن و با حضور «چارلز بولدن» رئیس ناسا برگزار شد.
 
پروژه ساخت SLS بیش از ۲۵ میلیارد یورو هزینه خواهد داشت و چنانچه تمام برنامه‌های این پروژه طبق پیش بینی‌های اولیه پیش رود نخستین آزمایش بدون سرنشین آن در سال ۲۰۱۷ و نخستین آزمایش با سرنشین این فضاپیما در سال ۲۰۲۱ انجام خواهد شد. با این حال نخستین پرتاب رسمی SLS در سال ۲۰۲۵ انجام خواهد شد که طی این ماموریت، چند فضانورد را به یک سیارک خواهد رساند.
واقعیت این است که ناسا مصمم است تا جانشین شاتل‌هایش را به فواصلی دور‌تر از ایستگاه فضایی بین المللی بفرستد، حتی به مریخ. به اعتقاد ناسا انسان می‌تواند در سال ۲۰۳۰ پرچم خود را بر روی سیاره سرخ به اهتزاز درآورد.
 
برای سفر در فضا، این فضاپیما از سوخت مایع استفاده می‌کند. این سوخت همانند سوخت موشک «زحل ۵» که در سال ۱۹۶۹ انسان را به ماه برد و امروز موشک‌های سایوز را تغذیه می‌کند ترکیبی از هیدروژن و اکسیژن است.
همچنین مسئله هزینه نیز در این انتخاب مطرح بود. ناسا پیش بینی کرده است که هر سال برای نگهداری این فضاپیما باید سالانه ۲ میلیارد یورو هزینه کند.
 
منبع:
 
سایت ماه نامه نجوم

 

موضوع: فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,پزشکی ,اخبار ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,فضا ,نجوم ,مکث تمپ | قالب های رایگان وبلاگ | قالب های بلاگفا | قالب های میهن بلاگ | قالب های پرشین بلاگ | قالب های بلاگ اسکای | قالب های دیتالایف | پوسته های وردپرس | ام گرافيك | M Graphic | تك پي اس دي